Qumështi i artë njihet me këtë emër për shkak të ngjyrës së erëzave që ka në të. Kjo pije forcon sistemin imunitar, ka cilësi antibakteriale, qetëson artritin dhe dhembjet e nyjeve, zgjidh problemin me fryrjen dhe ndihmon tretjen. Kjo pije, së fundmi është bërë e preferueshme edhe për personat që ushqehen shëndetshëm.

Përbërësi kryesor në këtë recetë është turmerik (shafran i Indisë), i cili ka veti antioksidante, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene. I kombinuar me piper, përfitimet e turmerikut rriten në mënyrë të konsiderueshme.

Se si mund ta përgatitni këtë lëng jua sugjeron Flavio Mato.

Top Channel