Turqia ndalon nëntë vetë për sulmin ndaj udhëheqësit të opozitës

22/04/2019 23:36

Turqia ka arrestuar nëntë vetë, duke përfshirë një anëtar të Partisë në pushtet AK, pasi kreu i opozitës së vendit u godit dhe makina e tij u qëllua me gurë, në ceremoninë e varrimit të një ushtari në fundjavë, tha ministri i brendshëm turk.

Kilicdaroglu u sulmua të dielën pasi mori pjesë në një varrim në një lagje veriore të Ankarasë për një ushtar të vrarë në përleshjet me militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cilësuar e jashtëligjshme nga Turqia.

Incidenti ndodhi pasi Partia e tij Popullore Republikane (CHP) mundi Partinë AK të Presidentit Tayyip Erdogan më 31 mars, në zgjedhjet për kryebashkiakët në kryeqytetin Ankara dhe qytetin më të madh të Turqisë, Stamboll, të cilat ishin humbje të dhimbshme për partinë në pushtet.

Gjatë fushatës, Erdogan shpesh akuzoi CHP dhe Kilicdaroglu për lidhje me terrorizmin, sepse kishte marrëveshje zgjedhore në disa zona elektorale me partinë opozitare pro-kurde HDP, për të cilën Erdogan tha se ka lidhje me PKK-në e jashtëligjshme.

Ministri i Brendshëm Sulejman Soylu tha se nëntë vetë ishin arrestuar, duke shtuar se “kontaktet” e fundit të Kilicdaroglu me partinë kurde (HDP) e bënë atë një objektiv.

“Kontaktet e CHP me HDP dhe politika e HDP që nuk distancohet nga PKK po ndodhin para syve të publikut. Kilicdaroglu duhet të kishte informuar autoritetet nëse donte të merrte pjesë në funeral”, tha Soylu në një konferencë të re.

Kati Piri, raportuesi i Parlamentit Evropian për Turqinë, tha se retorika e nxehtë politike kishte ushqyer sulmin. “Ka gjasa të frymëzuara nga fjalimet e urrejtjes të politikanëve në pushtet. Ky polarizim radikal duhet të përfundojë”, tha Piri.

Top Channel