Nëna e kancelares gjermane Angela Merkel, Herlind Kasner, ka vdekur, raporton DPA, duke cituar një zëdhënës të qeverisë.

Sipas një raportimi të mëparshëm të revistës “SuperIllu” të Gjermanisë, Kasner vdiq në fillim të muajit, në moshën 90-vjeçare.

Ajo lindi udhëheqësen e ardhshme botërore në Hamburg në vitin 1954, duke u zhvendosur në ish-Gjermaninë Lindore vetëm disa javë më vonë me vajzën dhe burrin e saj, Horst Kasner, një pastor që vdiq në 2011.

Top Channel