Partia AK e Presidentit Tayyip Erdogan po kërkon një rinumërim të plotë të të gjitha votave të hedhura në zgjedhjet lokale në Stamboll, tha një zyrtar i lartë i partisë të dielën, një javë pasi rezultatet fillestare treguan një fitore të ngushtë për partinë kryesore opozitare të Turqisë.

AKP u përball me humbjet e dukshme të bashkive të Stambollit dhe të kryeqytetit Ankarasë, të dy qytetet të cilat partia dhe paraardhësit e saj islamikë, i kanë dominuar për një çerek shekulli. Erdogan vetë u promovua si kryebashkiaku i Stambollit në vitet 1990, përpara se të dalë si udhëheqës kombëtar.

Deri tani udhëheqja fillestare e mbajtur nga Ekrem Imamoglu, kandidati për kryetar të Partisë Republikane Popullore (CHP), është ngushtuar nga 25,000 menjëherë pas votimit, deri në pak më shumë se 16,000, pasi 70 për qind e rinumërimeve janë përfunduar.

Me të dy Imamoglu dhe rivali i tij, ish kryeministri Binali Yildirim, duke siguruar më shumë se 4.1 milion vota, kufiri i fitores ka të ngjarë të jetë jashtëzakonisht i pakët, por Imamoglu ka thënë se ankesat dhe rrëfimet nuk do të ndryshojnë rezultatin.

Top Channel