Përkujtohet një vjetori i marshit të protestave, plagosen 10 palestinezë në Gaza

30/03/2019 01:37

Trupat izraelite qëlluan dhe plagosën 10 palestinezë në kufirin e Gazës të premten, thanë zyrtarët mjekësorë të Gazës, pasi tanket izraelite u mblodhën në prag të një tubimi të madh për të shënuar përvjetorin e parë të fillimit të protestave vdekjeprurëse.

Ndërmjetësit egjiptianë dhe zyrtarët humanitarë po punonin për të shmangur gjakderdhjen e mëtejshme, përpara përkujtimit të së shtunës për protestat kufitare “Marshi i Madh i Kthimit”, të cilat filluan më 30 mars të vitit të kaluar.

Rreth 200 palestinezë janë vrarë dhe mijëra të plagosur nga zjarri izraelit në protesta, thonë mjekët e Gazës, ndërsa demonstratat u shndërruan në një përplasje shpesh vdekjeprurëse mes palestinezëve që hidhnin gurë dhe bomba benzine, dhe trupave të Izraelit në anën tjetër të gardhit.

Izraeli mbron përdorimin e saj të forcës vdekjeprurëse, duke thënë se trupat e saj po mbrojnë kufirin dhe izraelitët që jetojnë pranë tij.

Me sigurinë që tashmë paraqitet dukshëm si një çështje në zgjedhjet izraelite që do të mbahen më 9 prill, trajtimi i Kryeministrit Benjamin Netanjahu në Gaza do të jetë një çështje kyçe pasi ai kërkon një mandat të pestë në detyrë.

Top Channel