Administrata e Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, ka rritur sulmin ndaj ligjit të kujdesit shëndetësor Obamacare, duke i thënë një gjykate federale apeli se pajtohet me një vendim të gjyqtarit të Teksasit, se i tërë ligji është jokushtetues dhe duhet të rrëzohet.

Departamenti i Drejtësisë, në një letër me dy fjali në Gjykatën e Apelit për Circuitin e Pestë, të paraqitur të hënën, tha se mbështet vendimin e Dhjetorit, të dhënë nga Gjykatësit e Distriktit të Reed O’Connor në Fort Worth, që argumentojnë se Akti “Affordable Care” shkeli Kushtetutën e SHBA-ve, sepse kërkoi nga njerëzit që të blinin sigurime shëndetësore.

Më parë, administrata Trump kishte thënë se pjesë të Obamacare duhet të rrëzohen dhe të tjerët duhet të mbijetojnë, duke përfshirë një shtrirje shtetërore të sigurimit shëndetësor Medicaid, për të varfrit. Trump kishte thënë se ai nuk do të priste këtë aspekt kur të bënte fushatë për Shtëpinë e Bardhë, edhe pse propozimi i tij për buxhetin 2020 shkurtoi financimin e programit.

O’Connor vendosi në një padi të ngritur nga një koalicion i 20 shteteve, të udhëhequr nga republikanët, duke përfshirë Teksasin, Alabamën dhe Floridën, që thoshin se një ndryshim i mbështetur nga Trump në kodin e taksave të SHBA-ve, bëri që ligji të ishte jokushtetues.

Ligji i kujdesit shëndetësor i vitit 2010, i parë si arritja në familje e paraardhësit Demokratik të Trump, Barak Obama, ka qenë një pikë e nxehtë e politikës amerikane që kur ai kaloi, me republikanët, përfshirë Trumpin, duke u përpjekur vazhdimisht për ta përmbysur atë.

Demokratët e bënë mbrojtjen e ligjit një mjet të fuqishëm të mesazheve në prag të zgjedhjeve të nëntorit të kaluar, kur sondazhet treguan se tetë në 10 amerikanë donin të mbronin përfitimet më të njohura të ligjit, duke përfshirë mbrojtjen për mbulimin e sigurimeve për njerëzit me kushte ekzistuese. Strategjia u pagua dhe demokratët fituan një shumicë prej 38 vendesh në Shtëpinë e Përfaqësuesve të SHBA.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Chuck Schumer, tha se masa për të përmbysur Obamacare do të errësojë portretizimin e administratës së Trump për përfundimin e hetimit të Robert Mueller për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 si një fitore.

Obamacare mbijetoi në një sfidë ligjore të vitit 2012 në Gjykatën Supreme, kur një shumicë e gjyqtarëve vendosi një aspekt individual të mandatit të programit, i cili kërkon që individët të blejnë sigurime ose të paguajnë një gjobë, ishte një taksë që Kongresi kishte autoritetin për të vendosur.

Top Channel