Presidenti Vladimir Putin fluturoi në Krime të hënën për të festuar përvjetorin e pestë të aneksimit të rajoni kundrejt Ukrainës dhe udhëhoqi turmat nën thirrjet e vazhdueshme “Rusia”, duke inauguruar dy stacioneve të reja të energjisë.

Putin, i cili ka derdhur miliarda dollarë të taksapaguesve rusë në Krime që kur Moska mori kontrollin e saj në 2014, mori pjesë në nisjen e një centrali në qytetin e Sevastopolit dhe mbikëqyrte nisjen e një tjetri në Simferopol, nga video konferenca.

Objektet, të afta për të mbuluar 90 përqind të nevojave për energji të Krimesë, u nisën pjesërisht vitin e kaluar, por inaugurimi i së hënës shënoi momentin që ata filluan të punonin me kapacitet të plotë.

Të njëjtat centrale energjitike ishin në qendër të një skandali ndërkombëtar, pasi kompania inxhinierike gjermane Siemens tha se turbinat e saj të fuqisë ishin instaluar në to pa dijeninë e saj dhe duke shkelur sanksionet e Bashkimit Evropian.

“Janë përcaktuar vetëm kushtet themelore të zhvillimit, por ne do të bëjmë gjithçka për të arritur qëllimet para nesh”, i tha Putini turmës, disa prej të cilëve mund të shiheshin duke fshirë lotët nga sytë e tyre.

Rusia ka shpenzuar shumë në përpjekje për të integruar Krimenë, duke përfshirë ndërtimin e një ure për të lidhur gadishullin me Rusinë jugore. Por sanksionet perëndimore të hartuara për të ndëshkuar Moskën për aneksimin e saj, kanë ndihmuar në izolimin e gadishullit, duke rritur çmimet dhe duke ngadalësuar zhvillimin e saj.

Rusia ka kaluar pesë vitet e fundit duke ushtruar vazhdimisht militarizimin e gadishullit dhe të hënën një ligjvënës i lartë i tha agjencisë së lajmeve RIA se Moska kishte vendosur një skuadron bombolash strategjike të dyshimta Tupolev Tu-22M3 atje.

Top Channel