Theu rekordin disa ditë më parë, hapja e qeverisë amerikane nuk duket në horizont

16/01/2019 00:54

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane, lidhur me kërkesën e Presidentit Donald Trump për 5.7 miliardë dollarë për të ndërtuar një mur përgjatë kufirit SHBA-Meksikë, hyri në ditën e 25-të, duke e bërë atë të fundit të agjencive federale në historinë e SHBA, pa asnjë fund në horizont.

Takimi i Trump me Kongresin, në Shtëpinë e Bardhë, është shtyrë për në fundjavë, ndërsa presidenti amerikan paralajmëroi për një bllokim shumë më të gjatë dhe fajësoi demokratët për këtë vendim.

“Ata janë shkaku që e mban qeverinë të mbyllur”, tha ai gjatë një interviste telefonike me Fox News të shtunën në mbrëmje. “Do të më duhen 15 minuta për të bërë një marrëveshje dhe të gjithë mund të kthehen në punë”.

Demokratët thonë se Trump e mbylli qeverinë në një “shtrembërim temperamentesh”, duke refuzuar të nënshkruante legjislacionin dypartiak të financimit vitin e kaluar që nuk përfshinte paratë për murin e tij.

Mbyllja, e cila filloi më 22 dhjetor, thyen një rekord të vjetër dekada me një mbyllje të 1995-1996, nën ish-presidentin Bill Clinton, që zgjati 21 ditë. Punëtorët federalë të prekura humbën pagesat e para të tyre të premten, duke rritur shqetësimet rreth rritjes së presioneve financiare ndaj punonjësve, duke përfshirë kontrollorët e trafikut ajror dhe zyrtarët e sigurisë së aeroportit të cilët vazhdojnë të punojnë pa pagesë.

Rreth 800,000 punëtorë federalë nuk morën shpërblimet që do të dilnin të premten. Disa kanë filluar të shesin pronat e tyre ose të dërgojnë ankesa në faqet e mbledhjes së fondeve në internet, për të ndihmuar pagesën e faturave të tyre.

Aeroporti Ndërkombëtar i Miamit tha se do të mbyllë një nga terminalet e veta gjatë disa ditëve të ardhshme, për shkak të një mungese të mundshme të kontrollorëve të sigurisë, të cilët kanë dorëzuar raporte mjekësore në dyfishin e normës normale.

Një bashkim që përfaqëson mijëra kontrollues të trafikut ajror, paditi të premten Administratën e Aviacionit Federal (FAA), duke thënë se kishte shkelur ligjin federal të pagave, duke mos paguar punëtorët. Kjo është të paktën padia e tretë e paraqitur nga sindikatat në emër të punëtorëve të papaguar.

Top Channel