Familja jeton në një banesë thuajse të rrënuar ndërsa zyrtarisht 36 vjeçarit nuk i është dhënë statusi i të penduarit. Që kur Gazmenti u vetëdorëzua familja jeton në frikë.

“Edhe këtu ku jam, jam me frikë se dhe djalin e madhe e kam këtu 40 vjeç dhe tani ka ardhur nga Greqia, rri brenda se ka frike të dale tashi, se duke i thënë ai mos dil mos dil, ka frikë të dalë, të na vrasin ne kush na qan, të vritemi ne të dy, moshatarë jemi, por fëmijët”, – tha nëna.

Gazment Merkaj dhe pse është dëshmitari kyç në zbardhjen e një ngjarje kriminale, sipas nënës së tij është keqtrajtuar edhe në ambietet e paraburgimit.

“Më merr në telefon dhe më thotë se jam në Tiranë. Vajta atje, u futa tek spitali, ai sa më pa mua, më tha kush më ka sjell këtu? Nuk di gjë I thash. Në atë moment më ktheu kokën, me 4 të qepura, ato fashot i vareshin dhe ishte i lyer me gjak. Vjen ajo sekretarja, më thotë që hajde se të do drejtori. U futa Brenda dhe ai më tha se djali jot jo se ka qarë kokën, por I ra sëmundja e tokës. Uuaa thash unë. Ça sëmundje toke, djali 37–vjeç I bie sëmundja e tokës? Dhe djali e kishte kokën me 4 të qepura, nëse djali ka bërë ndonjë gabim, dënoje por jo ti çani kokën”, rrëfen nëna e Gazmentit.

Burime të sigurta i thanë Top Story se më datë 8 shator 2018 Gazment Merkaj është shtruar në spitalin e burgut ku ka qëndruar disa ditë.

Aleksandra Merkaj thotë se ka frikë për jetën e djemve pasi Gazmenti ka ngritur gishtin jo vetëm për implikimin e policisë, por dhe një prej personave të konsideruar nga policia e shtetit me rekorde të rënda kriminale.

“Frikë kam edhe djalin tjetër që e kam në Itali. Në polici na thanë që nëse do keni ndonjë problem, na njoftoni por ne deri më sot nuk ka ardhur askush për të na pyetur e për të na marrë në mbrojtje”, – tha nëna.

Prokuroria e Vlorës, bazuar në veprimet e para hetimore, beson se Albano Xhaferi është vrarë për shkak të mosmarrëveshjeve që mund të ketë pasur brenda ose jashtë shtetit me persona të tjerë dhe trupi është transportuar dhe fshehur për të bërë të pamundur zbardhjen e ngjarjes.

Nga ana e policisë gjyqësore janë thirrur dhe pyetur Ardit Kola, Aleksandër Çaushaj dhe Ilir Shakaj, të cilët kanë deklaruar se nuk e njohin Albano Xhaferi dhe as janë takuar ditën e ngjarjes me të.

E ndërsa prokuroria rreket të zbardhë ngjarjet, bandat duket se kanë filluar të lajnë hesapet mes tyre.

Top Channel