Policia turke kontrolloi një vilë të largët në një zonë bregdetare në juglindje të Stambollit të hënën, si pjesë e hetimit të vrasjes muajin e kaluar të gazetarit saudit Jamal Khashoggi, thanë zyrtarët.

Autoritetet besojnë se një nga agjentët sauditë, që dyshohet si i përfshirë në vrasjen në konsullatën e arabe të Stambollit, Mansour Othman Abahussain, telefonoi pronarin e vilës një ditë para vrasjes, tha zyra e kryeprokurorit të Stambollit.

Pronari i pronës është një shtetas saudit, Mohammed Ahmed Alfaozan, i cili kishte emrin e koduar “Ghezan”, tha ai. Dy zyrtarë thanë për Reuters se Alfaozan kishte blerë pronën, afër Yalovës në Detin e Marmaras, rreth tre vjet më parë.

Thirrja telefonike besohet të ishte rreth shkatërrimit ose zhdukjes së pjesëve të trupit, tha zyra e prokurorit. Policia përdori qen me nuhatje për të kërkuar në kopshtin e vilës dhe zonën e pyllëzuar aty pranë, sipas kameramanit Reuters në vendngjarje.

Zyrtarët i kanë thënë Reuters muajin e kaluar se vrasësit e Khashoggi mund të kenë hedhur mbetjet e tij në një vend rural pranë Yalovës, një autostradë 90 km në juglindje të Stambollit.

Autoritetet kanë kryer më parë inspektime në konsullatën e mbretërisë dhe rezidencën e përgjithshme të konsullit në Stamboll, si pjesë e një hetimi për vrasjen e gazetarit, një kolumnist i Washington Post dhe një kritik i shquar i qeverisë saudite.

Vrasja e Khashoggi ka tensionuar lidhjet e Arabisë Saudite me Perëndimin dhe ka goditur imazhin jashtë shtetit të udhëheqësit të saj de facto, princit të kurorës Mohammed bin Salman.

Arabia Saudite ka thënë se princi nuk kishte dijeni paraprake për vrasjen. Pas dhënies së shpjegimeve të shumta kontradiktore, Riad më vonë tha se Khashoggi ishte vrarë dhe trupi i tij u shpërbë, kur negociatat për ta bindur atë për t’u kthyer në Arabinë Saudite dështuan.

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, tha se vrasja ishte urdhëruar nga niveli më i lartë i udhëheqjes saudite, por ndoshta jo nga mbreti Salman, duke vënë në qendër të vëmendjes princin e kurorës 33-vjeçare.

Top Channel