Shërbimi i lajmeve i Koresë së Jugut, Yonhap, citoi mediat shtetërore të Koresë së Veriut të thonë se kreu i vendit, Kim Jong Un kishte inspektuar një sajt të testimit të një “arme taktike të teknologjisë së lartë”.

Koorporata Qendrore e Transmetimeve e Koresë së Veriut (KCBS) nuk tha saktësisht se çfarë arme ishte ajo që Kim kishte inspektuar, por vuri në dukje se testi ishte i suksesshëm, tha Yonhap.

Koreja e Veriut nuk ka testuar një armë bërthamore apo rakete balistike që nga viti i kaluar. Në publik, Kim është fokusuar pothuajse tërësisht në vizitat në projekte ekonomike e jo ushtarake.

“Shteti i artit të armëve, i zhvilluar gjatë udhëheqjes së lidershipit dinamik të partisë sonë, ka kuptimin e mbrojtjes tërësore të territorit tonë dhe përmirësimit të fuqisë ushtarake të ushtrisë së popullit tonë”, tha Yonhap duke cituar KCBS.

Kjo është vizita e parë Kim në një vend testimi që nga takimi i tij i jashtëzakonshëm me presidentin amerikan Donald Trump në qershor, kur dy krerët ranë dakord të punojnë drejt denuklearizimit dhe paqes në gadishullin Korean, dhe për të krijuar marrëdhënie të reja midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut .

Top Channel