SHBA-të apel nga Hungaria: Refuzoni furnizimin me gazin rus

14/11/2018 01:31

Sekretari amerikan i Energjisë Rick Perry i bëri thirrje Hungarisë dhe fqinjëve të saj, që të refuzojnë tubacionet e gazit rus, të cilin Uashingtoni thotë se po përdoret për të “çimentuar” kontrollin e Moskës në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Diversifikimi i energjisë do të ishte vendimtar për rajonin, pasi Rusia e ka përdorur energjinë si armë në të kaluarën, tha ai. “Rusia po përdor një projekt tubacioni Nord stream 2 dhe një lumë turk me shumë rreshta për të forcuar kontrollin e saj mbi sigurinë dhe stabilitetin e Evropës Qendrore dhe Lindore”, shtoi Perry gjatë një vizite në Budapest.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha se rryma turke, një tubacion në ndërtim e sipër nga Rusia në Turqi, ishte një lajm i mirë për Hungarinë, sikurse me kapacitet vjetor prej 5-6 miliardë metra kub, një nga degët e saj do të sillte gaz në kufirin jugor të Hungarisë nëpërmjet një rruge të re.

Administrata e Presidentit Donald Trump po kërkon të inkurajojë blerjen e gazit nga Shtetet e Bashkuara ose furnizuesit e tjerë, në vend të rritjes së blerjeve nga Rusia.

“Shtetet e Bashkuara i kundërshtojnë me forcë këto projekte dhe ne i bëjmë thirrje Hungarisë dhe fqinjëve të saj që të na bashkohen në hedhjen poshtë të tyre”, tha Rick Perry.

Hungaria varet në masë të madhe nga Rusia, për furnizimet me gaz natyror, të cilat tani më së shumti vijnë nëpërmjet një tubacioni nëpërmjet Ukrainës. Rusia po ndërton gjithashtu një fabrikë bërthamore në Hungari.

Top Channel