Kreu i Parlamentit gjerman dhe njëkohësisht një nga politikanët më të lartë mes Demokristianëve të Kancelares Angela Merkel, Wolfgang Schaeuble, është duke mbështetur një kandidat pro biznes, të krahut të djathtë, për kreun e partisë CDU.

Mbështetja nga Schaeuble, ish ministri i financave, i cili e nxiti reagimin fiskal të Europës ndaj krizës së borxhit të Evropës Jugore pas vitit 2008, pritet t’i japë një “vrull të fortë” kandidaturës së biznesmenit Friedrich Merz.

Udhëheqësi i ardhshëm i partisë do të jetë i favorizuar për të pasuar Merkel si kancelare e qendrës ekonomike të Evropës, edhe pse Merkel ka thënë se ajo dëshiron të mbetet në këtë post edhe për tre vite të tjera, pas largimit nga udhëheqja e CDU.

Fitorja për Merz në zgjedhjet për udhëheqjen së partisë gjatë muajit të ardhshëm, do të sinjalizonte një ndryshim drejt konservatorizmit të krahut të djathtë të ulët të taksave, të favorshme për biznesin, politika që Merkel i ka shmangur gjatë 13 viteve si kancelare.

Sondazhet sugjerojnë se Merz, i cili mban pozita të shumta jo-ekzekutive të bordit të kompanisë, përfshirë kryetarin e krahut gjerman të menaxherit të aseteve të SHBA” BlackRock”, gëzon më shumë përkrahje publike sesa sekretari i përgjithshëm i CDU-së Annegret Kramp-Karrenbauer, i cili shihet si trashëgimtar i kursit të qendrës së Merkelit.

Një sondazh kompanisë Civey për gazetën Die Welt, zbuloi se 49 përqind e votuesve besojnë se nga tre kandidatët që kërkojnë kryesinë e CDU-së, Merz është më i aftë të përmirësojë rezultatet e zgjedhjeve të partisë.

Anketa tregoi se 19 për qind e 5,045 votuesve të anketuar të enjten dhe të premten besonin se Kramp-Karrenbauer do të ishte më mirë në rritjen e CDU, ndërsa vetëm 6 për qind mbështetën kandidatit të tretë, ministrin e shëndetësisë Jens Spahn.

Sipas Der Spiegel, Schaeuble i kërkoi Merzit të hidhte “kapelen” në ring, pasi Merkel njoftoi tërheqjen e saj pas humbjeve të rënda në dy zgjedhje rajonale të muajve të fundit.

Top Channel