Presidenti francez Emmanuel Macron të enjten hodhi poshtë raportet se po vuante nga rraskapitja, duke përshëndetur kalimtarët në portin e Normandisë, në Honfleut, pasi ai mori një pushim të pazakontë katër-ditor përpara një jave plot tension të përkujtimeve të Luftës së Parë Botërore.

Duke veshur një xhaketë bombarduese kafe dhe i mbështjellë me një shall të errët, Macron u shfaq i qeshur dhe shtrëngoi duart me njerëzit që ndodheshin jashtë një restoranti në portin piktoresk në veri të Francës, ku ishte për drekë me Brigitte, gruan e tij.

“Siç tha gjenerali (Charles de Gaulle), është gjithmonë mirë të dihet se si po bëj, duke lexuar shtypin. Gjithçka është në rregull, mos u shqetësoni”, u tha Macron gazetarëve, duke u treguar se nuk duket aspak i lodhur.

Në vitin e parë të mandatit të tij, Macron vizitoi 27 vende, duke shpenzuar 68 ditë jashtë Francës, 10 më shumë se paraardhësi i tij Francois Hollande dhe 14 më shumë sesa Nicolas Sarkozy.

Ndihmësit dhe ministrat e tij thanë se jo rrallë Macron merr tekste nga ish-bankierët e investimeve në orën 3 të mëngjesit dhe shpesh shihet online në aplikacionin e tij të mesazheve Telegram, në orët e hershme të mëngjesit.

Udhëheqësi francez, popullariteti i të cilit ka rënë deri në 21 përqind sipas një sondazhi të YouGov për CNews të botuar të enjten, gjithashtu është dashur të merret me një skandal politik gjatë verës, si dhe një sërë dorëheqjesh ministrore që detyruan një riorganizim të kabinetit.

Të dielën, Macron do të fillojë një të ashtuquajtur “endje”, shtatë ditë në 11 provinca franceze verilindore, të shkatërruara nga betejat e Luftës së Parë Botërore, e cila përfundoi 100 vjet më parë.

Të premten, ai do të presë Kryeministren britanike Theresa May në qytetin verior të Albert, përpara se të vendosë një kurorë në memorialin në Thiepval, duke përkujtuar ushtarët britanikë që vdiqën në betejën e Somme dhe nuk kanë varre të njohura.

Top Channel