Recetë/ Tost me gjalpë kikiriku dhe banane të karamelizuar

25/04/2018 16:06

Blogerja e ushqimit Adeola Lumshi na tregon se si të bëjmë një krep të ëmbël kalorik për personat që merren me aktivitet sportiv.

Përbërësit që na duhen:
bukë tosti
gjalpë kikiriku
mjaltë
arra
banane

Përgatitja:
Thekim bukën ne tostiere dhe e lyejmë me gjalpë kikiriku, vetëm një fetë se gjalpi i kikirikut ka shumë kalori. Bananet i qërojmë dhe i presim, i kalojmë me gjalpë dhe mjaltë në tigan.
Bananet e karamelizuar i hedhim sipër tostit me gjithë lëngun që ka lëshuar mjalti. Do i shtojmë dhe arra të grira, por mund t’i shtojmë dhe sheqer pudër.

Top Channel