“Deti” hyn në Presidencë. Meta pret deputetët e Komisionit të Jashtëm

02/03/2018 08:07
Foto Arkiv

Presidenti i Republikës, Ilir Meta pret mëngjesin e kësaj të premteje në Presidencë deputetët e Komisionit të Jashtëm për të biseduar në lidhje me çështjen e negociatave me Greqinë dhe komunikimin mes Kreut të Shtetit dhe ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati.

Ky vendim i Presidentit u mor pas kërkesës së opozitës në Komisionin e Jashtëm të Kuvendit për të thirrur edhe Presidentin në seancë dëgjimore, pas asaj të zhvilluar me ministrin Bushati. Fillimisht, Presidenti pranoi kërkesën, por Top Channel ka mësuar se këshilltarët e tij kanë këmbëngulur që ai të ndryshonte qëndrim, duke i dhënë Presidentit Meta dy arsye.

E para, thirrja për seancë dëgjimore në komisione ka vlerën e një llogaridhënieje para deputetëve dhe kjo, sipas këshilltarëve të Presidentit, do ta ulte Kreun e Shtetit në rangun e një ministri.

E dyta, raportimi i Presidentit në një komision të Kuvendit do të përbënte një precedent me rrezik, duke e ekspozuar Presidentin ndaj thirrjeve të tjera të mundshme në të ardhmen, edhe për çështje që mund të mos ketë dëshirë të trajtojë.

Si zgjidhje është gjetur që Presidenti të ftojë Komisionin e Jashtëm në zyrën e tij për të trajtuar shqetësimet e Kreut të Shtetit mbi negociatat me Greqinë.

I kontaktuar nga Top Channel, demokrati Tritan Shehu, që kërkoi publikisht thirrjen e Presidenti në Kuvend, konfirmoi ftesën e Metës duke theksuar se mirëpriste atë. Edhe deputetët socialistë konfirmuan për Top Channel pjesëmarrjen, duke nënvizuar se nuk kishin asnjë kompleks.

Top Channel