Kryeministri maqedonas Zoran Zaev nisi takimin koordinues për çështjen e emrit të vendit me Presidentin e vendit Gjorge Ivanov, kreun e BDI-së Ali ahmeti dhe kreun e VMRO-DPMNE Hristian Mickovski.

Në takime, Zaev po informon liderët e partive përkatëse dhe Presidentin e vendit rreth propozimeve të ofruara nga ndërmjetsusi i OKB-së për çështjen e emrit Metju Nimiç, si dhe konkluzionet nga takimi me kryeministrin grek Aleksis Tsipras në Davos të Zvicrës.

Edhe kryeministri grek Tsipras po zhvillon takime të ngjashme me kretrët e politikës së vendit për të diskutuar propozimet e Nimiç.

Ky i fundit, javën e ardhme do të qëndrojë në Shkup dhe Athinë për të kuptuar qëndrimet e dy palëve për propozimet e ofruara në raundin e fundit të negociatave në Nju Jork.

Top Channel