Infermierët mangësi në praktikë, 40% nuk e kalojnë provimin

25/10/2017 15:02

Ata që kanë mbaruar studimet e larta për infermieri dhe duan ta ushtrojnë si profesion kanë mangësi të theksuara në praktikë, në momentin që përballen me pacientin.

“Rezultate nuk janë të kënaqshme. Një infermier që nuk di të masë tensionin, një infermier që nuk di të bëjë një injeksion …. nuk mund të kalojë dhe fatkeqësisht ka shumë raste të tilla”, thotë Sabri Skënderi, Urdhri i Infermierit.

Më parë se të japë provimin në Agjencinë Kombëtare të Provimeve rreth 800 kandidatë që kanë mbaruar infermieri dhe që kanë bërë dhe tre muaj praktikë janë duke u testuar nga Urdhri i Infermierit për aftësitë e tyre profesionale.

Por në 100 vetë 40 prej tyre nuk e kanë kaluar provimin, përveç përgjegjësisë individuale të secilit. Presidenti i Urdhrit të Infermierit fajëson programet mësimore të shkollave tona.

“Është mangësi e shkollave tona që ndryshe nga shkolla të tjera në Europë që mbështeten në njohuritë profesionale, i kanë dhënë drejtim shkencor”, tha Skënderi.
Për Skënderin ndryshimi ndërmjet atyre që kanë studiuar në shkollat publike dhe atyre private është i vogël. Por ai thekson se kurrikulat mësimore duhen njehsuar me ato të shkollave në vendet europiane.

Top Channel

Top News – Mbyllen aplikimet për hetues/ 536 persona aplikuan për të qenë pjesë e BKH
Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma