Zjarrfikësit në rrezik, problem i madh shpërthimi i bombolave

26/07/2017 00:00

Zjarri që ra mbrëmjen e së martës në periferi të Tiranës u rrezikoi jetën disa efektivëve zjarrfikës.

“Patëm një situatë në Kashar, një incident. Ishte ora 2 e mëngjesit dhe një zjarr i fuqishëm rrezikonte banesat. Flakët u kthyen nga punonjësit tanë, por fatmirësisht u kalua me ndërhyrjen e një grupi tjetër. Na u dëmtuan disa pajisje pasi nuk mundëm t’i tërhiqnim dot”, tregon Shkëlqim Goxhaj, Drejtor i Zjarrfikëseve të Tiranës.

Vetëm në Tiranë gjatë këtij muaji janë regjistruar 240 vatra zjarri në pyje dhe kullota, ndërsa gatishmëria mbetet maksimale.

Ndërkohë, gjatë kësaj të mërkure në të gjithë vendin janë regjistruar 18 vatra zjarri, ku në total janë angazhuar  mbi 130 forca zjarrfikëse. Problem mbeten edhe incidentet më bombolat e gazit.

“U bëj thirrje qytetarëve të bëjnë kujdes me rrjedhjen e gazit pasi mbeten të rrezikshme, të ajrosin ambientet e banesave dhe bizneseve”, thotë Goxhaj.

Top Channel