SHBA-Kore e Jugut i përgjigjen Veriut me test raketor

05/07/2017 00:00

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut zhvilluan një stërvitje të përbashkët lëshimi të raketave balistike, një ditë pasi Veriu komunist testoi një raketë ndërkontinentale, veprim ky i konfirmuar edhe nga Uashingtoni.

“Vetëpërmbajtja është ajo që ndan armëpushimin nga lufta, e kjo mund të ndryshojë në çdo moment”, deklaruan dy vendet aleate. “Do të ishte gabim i madh – sipas tyre, – nëse Peniani mendon ndryshe”.

Disa ekspertë mendojnë se raketa koreano-veriore mund të mbërrijë deri në Alaskë, gjë që e dëshmon edhe më shumë seriozitetin e situatës.

Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson e dënoi me forcë episodin, duke e cilësuar një përshkallëzim të ri të kërcënimit ndaj SHBA-ve, aleatëve dhe partnerëve të saj nëpër botë.

“Për të ndaluar këtë kërcënim global nevojitet veprim global”, ishte komenti i shefit të diplomacisë amerikane. “Çdo vend që strehon punëtorë koreano-verior, i siguron përfitime ekonomike apo ushtarake, ose dështon të implementojë plotësisht rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Po ndihmon një regjim të rrezikshëm”, vazhdoi ai.

Tillerson i shtoi deklaratës së vet edhe thirrjen për çarmatosjen e gadishullit korean nga armët bërthamore, e shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk do ta pranojnë kurrë një Penian që zotëron armë atomike.

Koreja e Veriut pretendon se është pikërisht një vend i tillë. Testin e fundit, kreu i saj Kim Jong-un e cilësoi “një dhuratë për Amerikën me rastin e festës së pavarësisë”, e shtoi se duhet të bëjë pak më shpesh dhurata të tilla, të vogla e të mëdha.

Top Channel