Peshku “fantazmë” filmohet për herë të parë

13/07/2016 00:00

Ky peshk “fantazmë” është kapur për herë të parë nga kamerat e “National Oceanic and Atmospheric Administration”, gjatë një misioni eksplorimi me anijen “Okeanos Explorer”.

Peshku i pazakontë u kap nga robotët nënujorë të pajisur me kamera, teksa notonte në 2500 metra thellësi.  Lëkura pothuajse e tejdukshme dhe sytë e veçantë bëri që të marrë shumë shpejt emrin “fantazmë”.

Peshku ngjan nga pamja me “oktapodin fantazmë” që u zbulua nga e njëjta ekspeditë në Shkurt të këtij viti. (foto 2)

Bruce Mundy, një biolog in NOAA, tha se peshku mendohet t’i përkasë familjes Afionide, të cilët njihen se jetojnë më në thellësi se çdo peshk tjetër.

Kjo ekspeditë po bën kërkime në thellësi të detit, në “Gropën Mariana”, një zonë e mbrojtur prej 246,608 kilometrash katror në lindje të ishujve Filipine.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel