Procedim penal, Prokuroria: Dyshohet se jane shkelur rregullat e fluturimit

09/04/2016 00:00

Tre ditë pas aksidentit tragjik, gjatë të cilit humbën jetën dy pilotë, ndërsa një i tretë u dëmtua, prokuroria e Shkodrës regjistron procedimin penal për dyshimet se janë shkelur rregullat e fluturimit ajror dhe për lëvizje të trupave ushtarake pa të drejtë apo pa një shkak të ligjshëm.

Një burim zyrtar i tha Top Channel se këto vepra parashikohen në kodin ushtarak përkatësisht sipas neneve 83 dhe 48 te kodit ushtarak. Burimet shtuan se përsa kohë nuk dihet ende se përse helikopteri EC145 me ekuipazh dy dëshmorët Florian Deliaj dhe Donald Hoxha dhe të mbijetuarin Gerald Baramuça është ngritur nga baza e Farkës, dyshimet e prokurorisë fokusohen tek këto dy vepra penale.

Gjithashtu, nuk dihet ende itenerari i saktë i helikopterit, megjithëse shefi i Shtabit të Përgjithshëm menjëherë pas rrëzimit të helikopterit deklaroi se itenerari i helikopterit ka regjistruar si shkëputje nga baza në Farkë orën 12.10, ndërkohë që kontakti i fundit në fluturim ishte në orën 13.45 minuta të datës 6 prill.

Burimet shtuan se Prokuroia e Shkodrës ka përfshirë në hetime edhe prokurorine e kryeqytetit, të cilës i kërkohet të kryejë disa veprime hetimore, siç janë marrja e dokumentacionit në bazën ajrore të Farkës si edhe në qendrën e kontrollit të raportimit në Rinas.

Ndërkohë ende nuk është marrë në pyetje i mbijetuari Baramuça për shkak të gjendjes së tij shëndetësore.
Megjithatë ushtria raporton se helikopteri u nis sipas një programi të planifikuar dhe të miratuar më parë për një fluturim stërvitor, por ende mbetet e paqartë dinamika se kush ishte piloti kryesor, përgjatë cilit korridor ajror fluturonte eurokopteri dhe cilat janë shkaqet e rrëzimit të tij. Prokuroria thotë nga ana e saj se për zbardhjen e dinamikës do të ndihmojë edhe kutia e zezë që pritet të merret nga ekspertët e kompanisë Eurocopter që i janë bashkuar kërkimeve për nxjerrjen e mbetjeve të helikopterit të rrëzuar në Liqenin e Shkodrës.

Ndërkohë ministrja e Mbrojtjes nga ana e saj ka urdhëruar këtë të shtunë hetim administrativ të ngjarjes. Diten e aksidentit Top Channel raportoi se në futurimin e mëngjesit kur Eurocopter  EC 145 u ngrit nga Farka kishte raportuar vetëm për dy pilotë.

Top Channel