Përleshjet në Kumanovë, BDI: Destabilizimi nuk është në interes të vendit

09/05/2015 00:00

Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni ka apeluar qytetarët e Kumanovës për vetëpërmbajtje dhe gjakftohtësi. Në një deklaratë për mediat, partia e Ali Ahmetit shprehet se destabilizimi nuk është në interes të vendit.

“Jemi të bindur që vetëm një Maqedoni stabile dhe e sigurt ndihmon rajonin dhe asnjë destabilizim i vendit tonë nuk është në interes të kombit shqiptar në rajon. Shqiptarët në Maqedoni kanë agjendë të paracaktuar dhe në bashkëveprim me SHBA, BE dhe NATO duan ta shohin këtë vend me barabarësi të plotë, me marrëdhënie të mira ndëretnike dhe ndërfqinjësore, në paqe e stabilitet, si dhe të anëtarësuar në Aleancën VeriAtlantike e të integruar në Bashkimin Europian.

Ftojmë edhe mediat dhe opinionbërësit të dëshmojnë përgjegjësi të lartë në këtë kohë shumë delikate, si dhe të përmbahen nga nxitja e mëtejshme e situatës së rëndë. Në veçanti, qytetarët e Kumanovës dhe të lagjes ku u zhvillua ndërhyrja, duhet të ruajnë qetësinë dhe të mos bien pre e dezinformatave të ndryshme”, thuhet në komunikatë.

BDI i ka kërkuar edhe ministrisë së Punëve të Brendshme të veprojë me përgjegjësi ndaj ndjeshmërisë së situatës.

 

Top Channel