Moti i acartë mban të mbërthyer SHBA, shënohen 23 viktima

21/02/2015 00:00

Miliona njerëz ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me
temperatura të akullta, të cilat kanë shënuar edhe rekordin e dekadave
të fundit.

Moti i acartë në SHBA ka marrë jetën e të paktën 23 njerëzve. Shumica e viktimave u shënuan ne tenesi. Zyrtarët e emergjencës pohuan se vdekjet janë shkaktuar nga hipotermia, ose nga aksidentet automobilistike per shkak te ngricave ne rruge.

Nderkohe me shume se 2.700 njerëz janë pa energji elektrike si pasoje e shirave te rrembyeshem dhe bres se madhe. Por e njesi ftohtë më të rëndë, shi ngrirjes dhe borë janë parashikuar për ditët e ardhshme, thanë zyrtarët Tennessee. I ftohti ne te gjithe Ameriken e Veriut ka bere qe edhe ujëvara e Niagares te ngrije pjeserisht. Lumi rrjedh nen akull i cili nuk pritet te shkrije per shkak te motit qe sa do vije edhe do perkeqesohet.

Ne ditet ne vazhdim parashikohen dite me te ftohta per amerikanet dhe sherbimet e metereologjise i kane kerkuar 125 milione njerezve kryesisht ne pjesen lindore te vendit te marrin masat e duhura per te perballuar acarin.

Top Channel