Merkel e Hollande shpalosin në Kiev planin e ri të paqes, sot takohen me Putin

06/02/2015 00:00

Presidenti francez Francois Hollande dhe kancelarja gjermane Angela Merkel prezantuan së bashku një plan të ri paqeje për Ukrainën ditën e enjte.

Shefi i Elizese i bëri të njohur zyrtarëve ukrainas planin e kompromisit, përpara se ata të takohen ditën e sotmë me Vladimir Putin në Moskë.

Udhëtimi i kancelares gjermane dhe e presidentit francez në Moskë vjen në mesin e një përshkallëzimi të ri të situatës në rajonet lindore, ku përplasjet e armatosura mes separatistëve dhe forcave të Kievit, këto ditë, janë intensifikuar ndjeshëm.

“Ukraina është në luftë. Armë të rënda po përdoren në atë vend e civilë po vriten përditë. Propozimi i ri i paqes bazohet në integritetin territorial të Ukrainës dhe mendoj se mund të jetë i pranueshëm nga të gjithë”, tha Hollande.

Ditën e enjte Kievin e vizitoi edhe sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, në një kohë kur Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë mundësinë e dërgimit të armëve për të ndihmuar Ukrainën në luftën kundër rebelëve pro-rusë. Megjithatë, Kerry nuk është i përfshirë në iniciativën e franko-gjermane, edhe pse ai e mbështet atë. Moska tha se shpresonte se bisedimet me Merkelin dhe Hollande do të ishin frytdhënëse.

“Reuters”, duke cituar burime të qeverisë gjermane, shkruan se problemi kyç për fillimin e bisedimeve është vija e tanishme e frontit, e cila nuk përputhet me atë që është rënë dakord në bisedimet e Minskut, vitin e kaluar.

Për të filluar bisedime të reja, Kievi duhet të pranojë pozicionin e tanishëm të separatistëve, të cilat tashmë kontrollojnë me kilometra katrorë më shumë territore sesa kur u ra dakord në Minsk. Qëllimi përfundimtar i procesit të paqes është rivendosja e integritetit territorial të Ukrainës.

Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, tha se Kievi nuk do të marrë parasysh asnjë plan paqeje që hedh dyshime mbi integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e vendit.

Top Channel