Endri Dumani, vetëm gjashtë vjeç dhe motra e tij, Eva Dumani vetëm nëntë vjeçe, rezultojnë dhe janë shpallur të humbur në fillim të muajit Shkurt.

Humbja e tyre është denocnuar në polici nga e ëma. Ata janë dërguar në Siri nga babai i tyre, Shkëlzen Dumani, i cili është i shpallur në kërkim si njëri prej gjashtë personave që kërkohen nga policia shqiptare.

Të dy fëmijet ndodhen sipas dyshimeve në Siri. “Largimi i tyre”, thotë një burim “është bërë në mënyrë të dyshimtë, pa firmën e të ëmës”.

Nje burim i tha “Top-Channel” se perveç arrestimeve te se martes per gjashte te tjere eshte shpallur ne mungese masa e arrestit me burg.

Mes tyre edhe per Shkelzen Fari Dumani, i datelindjes 19.9.1975, lindur në Dibër dhe banues ne Laprakë.

Ai dyshohet si financues dhe organizator ne thirrjet qe beheshin per te rekrutuar persona qe duhet te shkonin per te luftuar ne Siri.

Po ashtu, ne listen e personave qe eshte dhene arrest me burg, por qe ka dyshime se ndodhet ne Siri jane edhe Gerti Pashja, 30 vjeç, lindur në Dibër, banues në Tiranë, i dyshuar si organizator, Shyqyri Kaca 46 vjeç, lindur në Dragostunjë, banues në Librazhd, me rolin si organizator, financues dhe pjesëmarrës.

Almir Daçi, 31 vjeç, lindur dhe banues ne Leshnice. “Ky shtetas ka qene imam i paautorizuar i xhamise se Leshnices”, thote Prokuroria ne rruge jozyrtare.

Si edhe Medi Manallari, 65 vjeç, i dyshuar si financues dhe pjesemarres. “Në baze te pergjimeve ambientale telefonike, por edhe te postes elektronike, Prokuroria ka dyshime te forta se keta persona per te cilet eshte ne fuqi masa e arrestit me burg ne mungese jane te implikuar bashke me tete te arrestuarit e kesaj marte per rekrutimin e mbi 70 personave qe jane derguar ne Siri”, thone burimet.

Gjithashtu, muajt e fundit ne vijim te hetimeve instensive, Policia e Shtetit ka kthyer pas mjaft shtetas te cilet ishin rekrutuar per ne Siri nga keta persona e qe do te priteshin ne Turqi nga disa shqiptare te tjere.

Ata jane kthyer pas thone burimet me justifikimin se nuk kishin mjetet monetare për te udhetuar jashte vendit, nderkohe qe gjate gjithe kesaj kohe kane qenen nen vezhgim.

Top Channel