Dhunimi brutal i të miturës, protesta masive

03/01/2014 00:00

Vajza që u nda nga jeta në spital tre ditë më parë në Indi si pasojë e
plagëve të rënda që kishte marre nga djegiet në trup, ishte 12 vjec,
bejne te ditur mediat.
 

Ngjarja e rende e dhunes seksuale dhe vrasjejs se te mitures ne Indi ka shkaktuar prostesta qe perfshine mijera persona ne rruget e Kalkutes, kundra dhunes ndaj femrave.

Babai i te mitures, kishte kerkuar nje ceremoni publike, por autoritetet nuk e lejuan. Me 25 tetor, mbi te ishte ushtruar dhune seksuale nga nje grup djemsh, te cilet perseriten aktin  nje dite me pas, kur mesuan per denoncimin qe ajo kishte bere ndaj tyre. Me pas kishte marre kercenime per jeten.

Me 23 dhjetor, ajo u shtrua ne spital per shkak te plageve te renda ne te gjithe trupin, kur shtepia e saj u perfshi nga flaket, fillimisht sipas mediave,  nje zjarr misterioz, i menduar si nje tentavive vetvrasjeje. Por para se te ndahej nga jeta, vajza kishte rrefyer serish per agresoret e saj, duke thene se ata i kishin hedhur benzine dhe me pas vene flaken. Policia arrestoi me 26 dhjetor dy prej tyre. Fillimisht ishte menduar se vajza ishte 16 vjeç, por me pas mediat vendase zbuluan se do te mbushte 13 muajin e ardhshem dhe se ishte shtatzene.  

Testi i ADN eshte duke iu bere pjesetareve te grupit. Pese muaj me pare, babai i saj kishte vendosur te transferohej ne qytezen prane Kalkutes, per t’i siguruar nje shkollim me te mire.

Top Channel