Afganistan, vriten 18 policë vendas

20/09/2013 00:00

Të paktën 18 oficerë të policisë afgane kanë mbetur të vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë një prite të ngritur nga talebanët në provincën veri-lindore të Badakhshan-it.

Lajmi u konfirmua nga Ministri i Brendshëm afgan që saktësoi se një hetim i mirëfilltë ka nisur për zbardhjen e sulmit.

Talebanët morën përgjegjësinë për sulmin duke deklaruar se kishin marrë nën kontroll armët e patrullës policore dhe trupat e pajetë të disa të vrarëve duke deklaruar se i kishin dorëzuar ato tek udhëheqësit tribalë të zonës.

Të paktën 47 talebanë janë vrarë në operacionet e ndryshme të policisë dhe ushtrisë afgane në këtë rajon.

Top Channel