Rusia akuzon rebelët sirianë

18/09/2013 00:00

Siria i ka dorëzuar Rusisë “prova te reja materiale” sipas te cilave luftetaret e opozites vendase kane perdorur arme kimike.

Zevendesministri i Jashtem rus, Sergei Ryabkov kembengul se inspektoret e OKB-se kane verifikuar vetem sulmin e 21 gushtit ne periferi te Damaskut, por nuk kane kontrolluar edhe deshmite e tre incidenteve te meparshme.
Raporti i tyre, sipas numrit dy te diplomacise ruse mbi perdorimin e armeve kimike, ishte i politizuar, i diskutueshem e i njeanshem. Pas kerkimeve ne terren e deshmive te mbledhura, ekipi i OKB-se doli ne perfundimin se ne sulmin e Ghouttas, ishte perdorur gaz nervor sarin. Raporti nuk dilte ne perfundime se mbi ke rendon pergjegjesia e ngjarjes se rende, por vendet perendimore nxituan te fajesojne forcat e Bashar al Assadit. kryeinspektori i Kombeve te Bashkuara, Ake Sellstrom, pohoi nderkohe per BBC-ne se gjetja dhe asgjesimi i te gjitha armeve kimike te Sirise do te jete mjaft e veshtire, por jo e pamundur.

Mbarevajtja e ketij procesi, sipas Sellstromit, do te varet shume nga vullneti i Qeverise siriane dhe opozites per te negociuar.

“Do te jete padyshim nje pune e lodhshme e me shume tension, por edhe mund te realizohet. dua te them ketu se raporti i inspektoreve mund te kete kontribuar ne vendimin e Sirise per te dorezuar arsenalin e saj kimik”, tha Sellstrom.

Te marten ne Neë York, 5 anetaret e perhershem te Keshillit te Sigurimit, Franca, Britania, Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina u mblodhen per te diskutuar rezoluten mbi armet kimike siriane. Draftin e propozuan Anglia, Franca dhe Amerika. Dokumenti konsiderohet pjese e rendesishme e planit amerikano-rus qe detyron Damaskun te dorezoje brenda javes te dhena te plota mbi armet e tij kimike, te cilat duhet te asgjesohen deri ne mesin e vitit 2014.

Top Channel