“Buckingham Palace”, arrestohen hajdutët

07/09/2013 05:00

Një person është arrestuar me dyshimin për vjedhje, shkelje dhe dëmtim kriminal, pasi kishte hequr një gardh për të hyrë në “Buckingham Palace”, bëri të ditur policia.

Ai u gjet “në një zonë aktualisht të hapur ndaj publikut përgjatë ditës”, rreth orës 22:20 me orën lokale të së hënës, njoftoi Policia Metropolitane.

Një tjetër person u arrestua jashtë shtëpisë së Mbretëreshës, me dyshimin për konspiracion për të kryer vjedhjen.

Policia tha se të dy ishin burgosur dhe hetimet ndaj këtij incidenti janë duke vazhduar. Një zëdhënës i policisë tha: “Një përmbledhje e rrethanave specifike të këtij incidenti është duke u kryer. Asnjë anëtar i Familjes Mbretërore nuk kishte qenë në “Buckingham Palace” në momentin e incidentit”.

Zëdhënësi shtoi se siguria do të bëjë pjesë në përmbledhjen e ngjarjes, ndoshta për të përmirësuar masat mbrojtëse. “Buckingham Palace” njihet si një nga 3 rezidencat zyrtare të Mbretëreshës, që shërben si shtëpi për familjen dhe si seli administrative e monarkisë.

Top Channel