Erdogan: Të ndalen protestat urgjentisht!

07/06/2013 02:45

Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan beri thirrje per ndalimin e
menjehershëm të protestave, te cilat ishin në kufinjtë e paligjshmerise.

Ai u prit në aeroportin e Stambollit nga dhjetera mijera perkrahes, pas turit katërditor në Afrikën e Veriut. 
“Nuk mund te lejojme kedo të sillet në një mënyrë të paligjshme në këtë vend, të shkatërrojë duke vandalizuar, duke rrenuar qytete, pronen private apo te lendoje njerez”, tha Erdogan.

Ai mberriti ne Turqi ne oret e par ate se premtes. Krah bashkeshortes dhe ministrave te qeverise se tij, ai tha se nuk kemi qene asnjehere per ndertimin e tensioneve dhe polarizimin, por nuk mund te duartrokasim brutalitetin.

“Në këto 10 ditë nuk hoqem dorë nga sjellja me qetesi dhe mirekuptim. Nga ketu ne do te kthehemi ne shtepite tona dhe kurre nuk do te leme te shuhet qetesia dhe disiplina jone”, tha Erdogan.

Thirrjes per doreheqje, ai iu pergjigj me fitoren ne zgjedhjet e vitit 2011, ku ai mori 50 % te votave.
“Ata thone se une i perkas 50 % te popullsise. Kjo nuk eshte e vertete. U kemi sherbyer 76 milione banoreve nga lindja ne perendim”, theksoi Erdogan.

Kjo eshte dalja e pare publike e kryeministrit turk pas nje jave protestash, te cilat vazhduan në sheshin Taksim, ndersa ai iu drejtua perkrahesve.

Korrespondenti i BBC-se Mark Louen tha se fjalet e tij- me shume gjasa- do te ndezin protestat. Ndasite po thellohen dhe mund te jene shume te rrezikshme. Grumbullimi paqesor i te premtes se kaluar mori permasat e nje proteste antiqeveritare pasi policia u perpoq te shperndante me force aktivistet qe kundershtonin planin per zhvillimin e parkut Gezi, nder te paktat hapsira te gjebra te Stambollit. Duke folur nga Tunizia, para se te kthehej ne Turqi, ai pranoi perdorimin e tepruar te forces ne grumbullimin e pare. Por Erdogan tha se nje, grup manipuloi, ate qe nisi si proteste mjedisore; mbrojti planin e zhvillimit urban per Parkun ‘Gejzi’. Te pakten 4 persona, mes te cileve dhe nje oficeri policie humben jeten pej nisjes se protestave, mijera u plagosen dhe qindra u arrestuan.

Top Channel