Divorci i Putinit, rusët: Punë për të!

07/06/2013 00:00

Rusët e shikojnë si një çështje personale ndarjen pas 30 vjetësh të presidentit Vladimir Putin nga bashkëshortja Ljudmilla.

“E cfare?! Eshte jeta e tij private, nuk ka lidhje nese eshte nje zyrtar i larte. Eshte ceshtje personale, eshte jeta e tij. Shpresoj te behet më mire per te, nese ai mendon keshtu. Bashke ose jo, u urojme me te miren te dyve”, thotë një banore e Moskës

“Eshte normale. Keshtu do te ndodhte. E vetmja gje, eshte se ai e beri me vonese, sepse tha se kjo situate vazhdonte prej 10 vjetesh. Kjo eshte e keqja. Por pjesa tjere eshte ok”, tha një tjetër banor.

Vladimir Putin dhe e shoqja e bene publik vendimin e tyre ne Televizionin Shteteror te Rusise, pasi ndoqen ne baletin “Esmeralda” ne Pallatin e Kremlinit. Ata u larguan pas aktit te pare.

Putin iu drejtua gazetareve duke thene se “ishte nje vendim i perbashket. Nuk e shohim njeri-tjetrin – shpjegoi ai dhe secili prej nesh ka jeten e tij”. Ljudmilla nuk eshte pare ne publik, muajt e fundit, cka frymezoi spekullimet ne median ruse. Ajo tha se “ata nuk do te humbin lidhjet mes tyre”.

“I jam mirenjohese Vladimirit, qe me mbeshtet- tha ajo- Ai kujdeset per vajzat dhe ato e ndjejne kete”.

Vladimir Putin dhe Ljudmilla Shkrebnjeva u martuan ne vitin 1983 dhe kane dy vajza; Maria dhe Jekaterina, rreth te 20-ave. Dalja e fundit publike e te ciftit ishte kur ai mori mandatin e trete si president i Rusise, me 7 Maj te 2012. Spekullime per jeten e udheheqesit rus nuk kane munguar edhe me pare. Ne vitin 2008, ai mohoi zerat “per nje divorc secret” dhe “vendimin per t’u martuar me gjimnasten olimpike Alina Kabajeva”.

Top Channel