Adem Jashari nderohet me urdhërin e “Flamurit”

07/03/2013 18:15

Udhëheqësi legjendar i luftës së Kosovës, Adem Jashari, është nderuar me urdhërin më të lartë, atë të Flamurit nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani.

Ky titull iu dha ish-komandatit të UÇK–së me motivacionin:“Arkitekt dhe komandant i lëvizjes mbarëpopullore për çlirimin e Kosovës, i cili me shembullin e tij, deri në flijim, frymëzoi përpjekjet për liri e pavarësi të një populli të tërë”.

Dekorata iu dorëzua nipit të Adem Jasharit, Murat Jashari, në një ceremoni të organizuar në Presidence në kujtim të përvjetorit të epopesë legjendare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Presidenti Nishani tha se sakrifica e komandant Adem Jasharit eshtë sot simboli i qëndresës në mbrojtje të trojeve të tyre ndaj spastrimit etnik.

”Sakrifica sublime, përkushtimi i Adem Jasharit dhe i të gjithë shqiptarëve të Kosovës është sot simboli i qëndresës ndaj agresionit dhe genocidit, është sot simboli i asaj çka popujt në të gjithë botën, në tërë historinë e tyre kanë luftuar për ta fituar, lirisë”, u shpreh Presidenti Nishani.

Ndersa nipi i Adem Jasharit, u shpreh se dekorata e akorduar nuk nderon vetëm Adem Jasharin, por edhe të gjithë pjesëtarët e familjes Jashari, të gjithë të rënët për liri.

Top Channel