Arrestohet producenti i filmit anti-Islam

28/09/2012 02:45

Nakoula Basseley Nakoula, kristiani kopt me origjinë egjiptiane që jeton në Los Angeles, dhe pohon që është një nga producentët e filmit anti-islam, është arrestuar.

Seanca që do të përcaktojë statusin e lirimit të tij është vendosut për të enjten e ardhshme. Nokula, 55-vjeç, ishte në liri me kusht pas një dënimi për mashtrim.   

Filmi “Pafajësia e muslimanëve” kishte shkaktuar shumë zemërim dhe protesta në mbarë botën.

Protestat e dhunshme u përshkallëzuan duke marrë tjetër formë, teksa u sulmuan ambasadat amerikane, si vendi ku ishte prodhuar filmi, në disa shtete të botës. Nga sulmet mbeti i vrarë ambasadori amerikan në Libi, Kristofer Stevens ndërsa që nga fillimi i këtyre protestave të dhunshme kanë mbetur të vdekur rreth 50 persona.

Top Channel