Siri, mësymje e ushtrisë ndaj rebelëve

19/07/2012 15:15

Trupat siriane janë mobilizuar në një ofensivë të re, qëllimi i së cilës është largimi i rebelëve nga disa zona të ndryshme të kryeqytetit Damask.

Në ditët e fundit, luftime të ashpra janë zhvilluar në kryeqytet, ku forca kryengritëse kanë zënë disa pozicione strategjike në lagjet periferike.

Tanket, artileria dhe helikopterët janë vendosur në funksion të kësaj ofensive madhore, e cila synon të rikthejë nën kontroll të plotë të forcave qeveritare kryeqytetin.

Ofensiva vjen pas vrasjes, ditën e mërkurë, të tre figurave kryesore të regjimit, në një sulm vetvrasës me bombë.

Aktualisht, është e panjohur vendndodhja e presidentit Bashar al-Assad. Që prej sulmit që vrau ministrat e Brendshëm, atë të Rendit dhe drejtorin e Zyrës së Menaxhimit të Krizave, ai nuk ka bërë asnjë koment apo dalje publike.

Më shumë se 16 mijë persona kanë humbur jetën në luftën civile në Siri, që prej fillimit të saj në mars 2011. Sulmi ndaj tre funksionarëve u interpretua ndryshe nga dy superfuqitë kryesore që përplasen në interesat e tyre në Siri.

SHBA, mbështetëse e kryengritësve e cilësoi ngjarjen si një shenjë që autoritetet po humbasin kontrollin mbi vend, ndërsa Rusia e konsideroi sulmin si të përbuzshëm, ndërsa ripërsëriti mbështetjen e saj për regjimin e al-Assad.

Shtëpia e Bardhë: Assad po humb kontrollin

Vrasja e tre figurave kryesore në zemër të themeleve të mbrojtjes të
Sirisë, tregon se presidenti Bashar Al-Assad është duke humbur
kontrollin e vendit, tha Shtëpia e Bardhë.

Kunati i presidentit, ministri i mbrojtjes dhe shefi i ekipit të krizave të Asad mbetën të vrarë në një sulm me bombë gjatë një mbledhje në selinë e sigurisë kombëtare.

Grupet rebele thonë se bomba ishte vendosur një ditë më parë dhe paralajmëruan rënien e pashmangshme të qeverisë.

Ushtria është zotuar se do të shpëtojë Sirinë nga bandat kriminale dhe vrastare. Ndërsa Shtëpia e Bardhë doli në një deklaratë me anë të zëdhënësit të saj.

“Unë mendoj se incidenti i sotëm bën të qartë që Assad po humbet kontrollin”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney. “Të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë duhet të mblidhen së bashku për të mbështetur një tranzicion”.

Sulmi ishte kulmi i përplasjeve disa ditore mes forcave të armatosura dhe luftëtarëve rebelë në disa zona të Damaskut.

Por, në kontrast me shpërthimet më të hershme në Damask, nuk ka asnjë fotografi apo video nga skena e shpërthimit të së mërkurës, ndërsa korrespondentja e BBC-së në zonë tha se asnjë dritare në ndërtesë nuk u thye.

Top Channel