Assad: Ndal tensioneve me Turqinë

03/07/2012 08:30

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad është shprehur se nuk do të lejojë që tensionet mes vendit të tij dhe Turqisë të degjenerojnë në një konflikt të hapur.

Në ditët e kaluara Ankaraja kishte akuzuar Damaskun se kishte goditur një avion turk kur kishte hyrë në territorin sirian dhe Assad ka theksuar se i vjen shumë keq për këtë ngjarje.

Në një intervistë me gazetën turke ‘Cumhuriyet’, presidenti sirian thekson se ai avion po lëvizte në zonën që është përdorur më parë nga izraelitët. Avioni u rrëzua muajin e kaluar dhe dy pilotët e tij ende nuk janë gjetur.

Që nga ajo kohë tensionet mes Sirisë dhe Turqisë janë shtuar. Javën e kaluar kryeministri Erdogan e konsideroi Sirinë një “kërcënim serioz” për vendin e tij.

Turqia ka përforcuar kufirin me raketa dhe anti-ajrorë
.

Top Channel