SHBA presion Rusisë për Sirinë

14/06/2012 00:00

Ndaj Rusisë po shtohet presioni, pas paralajmerimit te disa vendeve  se
Siria ka hyrë në një luftë civile. Sekretarja amerikane e Shtetit Hilari
Klinton paralajmeroi Mosken se rrezikon të humbasë ndikimin në Lindjen e
Mesme, nëse nuk vepron ne menyre kontruktive.

“Ata po rrezikojne cdo gje nese nuk veprojne ne menyre konstruktive tani. Dua te nenvizoj se Shtetet e Bashkuara nuk i kane garantuar asnje ndihme ushtarake opozites siriane. Asnje”.

Por ministri i Jashtëm rus ripërseriti se Moska nuk do te sanksionojë përdorimin e forcës. Duke folur per  gazetaret ne Teheran, kryediplomati rus nenvizoi se nuk do te shperfille shembullin e Libise, pasi u kerkua zbatimi i Kapitullit te Shtate te Kartes se OKB-se dhe NATO-sipas tij- injoroi rezolutat e OKB-se. Tensioni diplomatik mes dy ish-rivaleve te luftes se ftohte, Shteteve te Bashkuara dhe Rusise u intensifikua pas perkthimit te gabuar te fjaleve te Lavrovit, sipas te cilit ai kishte thene se SHBA u garantoi armeve kryengritesve rebele. Me pas ai saktesoi se kishte folur per armet qe Uashingtoni dergon ne rajon.

“Nuk po shperndajme as ne Siri dhe as ne nje vend tjeter- dicka qe perdoret per te luftuar protestuesit. Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara qe dergojne rregullisht arme specifike ne vendet e rajonit. Sic eshte dergesa e fundit ne njerin prej vendeve te Gjirit Persik, per disa arsye amerikanet besojne se kjo eshte e drejte. Ne nuk dergojme arme. Ne dergojme cfare Sirise do ti duhet ne rastin e nje sulmi ushtarak nga jashte”, tha Lavrov.

Klinton e akuzoi Mosken se ka derguar helikoptere ushtarak ne Siri dhe i kerkoi te nderpritet menjehere kjo marredhenie ushtarake.  Sekretarja amerikane e Shtetit u tregua e kujdesshme ta cilesonte situaten ne Siri, ne pragun e nje lufte civile, ndryshe nga ministri i Jashtem francez, Loren Fabius i cili tha se Siria eshte ne lufte civile. Franca kerkon zbatimin e planit te paqes të të dërguarit special të OKB-se dhe Liges Arabe, Kofi Anan.

Top Channel