Falkands, përkujtohet lufta Britani-Argjentinë

02/04/2012 00:00

Britania nuk do te beje kompromis per te drejten e vetvendojses se
banoreve te ishujve Falkands ka deklaruar kryeministri David Cameron,
nderkohe qe perkujtohet 30-vjetori i luftes ne keto ishuj pas marrjes se
tyre nga trupat argjentinase.

“Si sot 30 vjet me pare, – tha Cameron, – banoret e ishujve perjetuan nje akt agresioni qe tentonte t’u rrembente atyre lirine dhe menyren e tyre te jeteses”. Cameron vleresoi trupat britanike te derguara 30 vjet me pare nga ish-kryeministrja konservatore Thecer per te rimarre ishujt nga trupat argjentinase.Ne nje gjest ripajtimi, z.Cameron tha se ky pervjetor duhet te sherbeje per te perkujtuar 649 argjentinasit  dhe 255 britaniket e vrare  ne kete konfilikt.

Gjate muajve te fundit  eshte shtuar tensioni mes Londres dhe Buenos Ajresit per sovranitetin e argjipelagut.  Konflikiti 74-ditor perfundoi me armepushimin dhe kapitullimin e trupave argjentinase ne qershor te vitit 1982.

Britania i kontrollon ishujt Falklands, te cilet nga argjeninasit quhen ishujt Malivine, qe nga viti 1833, por Argjentina  pretendon kete territor, duke thene se e trashegoi kete te drejte  nga shpallja e pavaresise nga Spanja. Argjentina  ka kerkuar negociata per sovranitetin, por qeveria britanike thote se nuk e diskuton kete çeshtje pa miratimin e banoreve te ishullit, te cilet jane britanikë.

Ka pak gjasa per ndonje rindezje te konfliktit ushtarak, sesa perdorja e armeve dipllomatike. Perveç së kaluares së diskutueshme, ajo çka e komplikon dhe veshtireson akoma me shume çështjen e sovranitetit te ishujve eshte edhe zbulimi se fundmi i rezervave te medha te naftes dhe gazit ne ujerat perreth ishujve Falklands.
 

Top Channel