Plani i paqes për Sirinë

31/03/2012 01:53

I dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Anan pret që qeveria të zbatojë planin e paqes menjëherë.

Zëdhënësi i Anan, Ahmed Favzi u tha gazetarëve se “afati është tani”.

Plani i paqes, që u pranua nga qeveria të martën, bën thirrje për t’i dhënë fund konfliktit të armatosur në të gjithë format nga të gjitha palët. Por pavaresisht kësaj forcat qeveritare vazhduan të bombardojnë Homsin dhe të luftojnë kryengritesit në Deir Al Zur.

Komitetet e Koordinimit Lokal thanë se të paktën 37 persona u vranë në të gjithë vendin, përfshirë katër fëmijë dhe dy gra.

Top Channel