Masakra në Tuluzë, ndalohen familjarët e autorit

24/03/2012 00:00

Vëllai i vrasesit të 7 personave në Tuluzë të Francës është marrë në
pyetje nga autoritetet dhe bashke me te, policia ka ndaluar edhe të
dashuren e tij si dhe të ëmën e Mohamed Merah-se.

Abedelkader Merah do te dale perpara nje gjykatesi, i cili do te vendose nese ka apo baza per nisjen e procedurave ligjore ndaj tij per lidhje te mundshme me sulmet e te vellait. Forcat e rendit zbuluan eksplozive ne nje makine ne nje makine te zoteruar nga Abdelkader, i cili sipas prokurorit te ceshtjes Francois Molin, eshte nje emer i njohur per policine franceze.

I riu dyshohet se ka ndihmuar militante xhihadiste te hynin ne Irak ne 2007-ten. Ai u shpreh krenar per veprimet e te vellait, edhe pse pretendon se nuk ka qene ne dijeni te planeve te tij.
 
23-vjecari Merah u qellua per vdekje nga nje snajper pas nje rrethimi 32 oresh ne apartamentin e tij ne Tuluze, gjate te cilit pranoi autoresine e vrasjes se tre femijeve dhe nje mesuesi hebre ne shkollen Ozar Hatorah, si dhe ekzekutimit te tre ushtareve me origjine afrikano-veriore. Sipas te perditshmes franceze “Le Monde”, nuk ka prova qe te tregojne se Merah i perkiste ndonje rrjeti radikal islamik dhe se gjasat jane te kete kthyer vete ne nje fanatik te tille.

Hetuesit megjithate po perpiqen te zbulojne nese ka patur ndonje mbeshtetje ideologjike ose logjistike, apo ka qene vertet nje “ujk i vetmuar”.

Vellai dhe nje moter e tij kane studiuar Kuranin ne Egjipt ne 2010-ten dhe policia franceze ka gjetur disa lidhje te se kaluares mes tyre dhe nje grupi islamik ne jug te Frances, te drejtuar nga nje francez me origjine siriane, i mbiquajtur “emiri i bardhe”, per shkak te mjekres dhe flokeve te tij te celur.

Detaje te reja kane dale ne drite edhe per menyren sesi policia ran e gjurmet e 23-vjecarit. I riu i pershkruar ne media si vrases gjakftohte, i perpikte e i pergatitur mire, u tradhetua nga emaile-t dhe scooter-i i tij. perpara vrasjeve te se henes. Merah e kishte cuar motocikleten tek nje mekanik dhe vetem pas lajmit per sulmin, ky i fundit e kuptoi perse-ne e nderrimit te bojes se saj nga e zeze ne te bardhe.

Top Channel