Dhuna në Siri, apel Rusisë dhe Kinës

15/03/2012 00:00

Një koalicion prej 200 organizatash të ndihmës dhe grupesh për të
drejtat e njeriut i bëri thirrje Rusise dhe Kinës të mbështesin
përpjekjet e OKB-së për fundin e dhunës në Siri.

Apeli i tyre vjen ne nje vjetorin e shperthimit te protestave kunder presidentit Bashar al Assad. Sirianet e perballuan me nje kurajo te jashtezakonshme shtypjen e eger te regjimit, thuhet ne deklarate, por mbi 8.000 vete humben jeten, ndersa bota rrinte menjane e bente sehir.

Te dy vendet te cileve iu drejtua kjo thirrje kane bllokuar rezolutat mbi sirine ne keshillin e sigurimit te OKB-se. Moska dhe pekini e kundershtojne nderhyrjen nderkombetare me pretekstin se do te conte ne nje ndryshim te detyruar te pushtetit ne Siri. Te pashqetesuara nga indinjata qe kane shkaktuar neper bote veprimet e tyre, forcat qeveritare siriane nisen bombardimin e qytetit jugor te Deraa-s, vendlindja e protestave vetem pak kohe pasi kishin rimarre nen kontroll Idlibin kufitar me Turqine.

1.000 refugjate siriane kane kaluar kufirin turk qe prej dites se merkure, nje rritje e ndjeshme kjo e fluksit te te shperngulurve pergjate muajve te fundit.

E ndersa përpjeket diplomatike për zgjidhjen e krizes vazhdojne, “Amnesty International” thote se të arrestuarit gjatë trazirave kundër presidentit Assad janë torturuar. Trajtimi qe po i behet te ndaluarve ne kete vendi, argumenton organizata ne raportin e publikuar se fundi, hyn ne krimet kunder njerezimit. Apeli i grupeve te te drejtave te njeriut i drejtohet komunitetit nderkombetar qe te bashkohet e te ndihmoje ti jepet fund tmerrit ne Siri. Ata i bene gjithashtu thirrje autoriteteve vendase te lejojne hyrjen pa pengesa te punonjesve humanitare, monitoruesit e huaj si dhe pranine e gazetareve.

Top Channel