Merkel, vizitë suprizë në Afganistan

12/03/2012 00:00

Nen masa te rrepta sigurie, kancelarja gjermane Angela Merkel ndaloi per
nje vizite surprize ne Afganistan. Në kampin e ushtrisë gjermane në
Masar-i-Sharif, ajo u informua mbi gjendjen e ushtarëve.

Ndalesa e Merkelit, e katerta per kancelaren ne kete vend, vjen ne nje moment shume delikat. Si te mos mjaftonte vala e reagimeve qe shkaktoi djegia e Kuranit, nje ushtar amerikan vrau te djelen ne gjendje amoku 16 civile afgane. Permes nje telefonate, Merkel i ofroi presidentit Hamid Karzai ngushellimet e saj e shprehu keqardhjen e thelle per gjestin e ushtarit amerikan. Forcat e NATO-s tha kancelarja gjermane do te bejne c`eshte e mundur te hetimin e vrasjeve. Aleanca e Atlantikut Verior planifikon t`ia kaloje freret e sigurise forcave afgane deri ne 2014-ten, por Merkel e vuri ne shenjen e pikepyetjes nje date te tille, persa kohe afganet, sipas saj, nuk jane gati ta marrin nje pergjegjesi te tille.  

“Ne duam ta realizojme kalimin e kompetencave te sigurise deri ne 2013 apo 2014-ten dhe po punojme per kete qellim. Megjithate, nuk di te them sa do t`ja dalim mbane”, tha Merkel.

Gjermani eshte vendi i trete me i madh kontribues per ISAF-in me me shume se 5.000 trupa te angazhuara ne afganistan. Merkel, qe per here te fundit e ka ndaluar ne kete vend ne 2010-ten, kishte deshire te vizitonte edhe trupat gjermane ne Kunduz, por moti i keq e detyroi te hiqte dore nga ky plan.

Top Channel