Karzai: Masakra, e pafalshme

12/03/2012 00:00

Forcat amerikane në Afganistan janë vënë në gjendje alarmi për sulme të
mundshme pas masakrës në jug të vendit, ku një toger i ushtrisë
amerikane ekzekutoi 16 vetë, shumica gra e fëmijë.

Vrasjet e pershkruara si mizorite me te medha te kryera nga forcat e Shteteve te Bashkuara gjatë luftës 10 vjeçare në Afganistan, vijne ne nje kohe pershkallezimi te tensioneve mes Washingtonit dhe Kabulit.

Hamid Karzai deklaroi se synimi i ushtarit kishte qene vrasja e civileve te pafajshem. Ai kerkoi shpjegime per kete shperthim dhune qe mori mes te tjereve, jetet e 9 femijeve e tre grave. Presidenti Obama i telefonoi per t’i percjelle tronditjen dhe ngushellimet e tij. Por Karzai e cilesoi masakren “te pafalshme”. Militantet talebane nga ana tjeter, jane betuar per hakmarrje, çka e rendon akoma me shume situaten. Nje hetim i plote mbi ngjarjen eshte duke u zhvilluar, megjithate kjo pak i ngushëllon afganet e lodhur me vdekje civilesh te pafajshem.

“Ne Kandahar, njerezit jane te shokuar e te tronditur nga ky incident. Si mund te hysh ne shtepite e njerezve e te vrasesh gra e femije? Kjo eshte e tmerrshme. Edhe une vete tani jam gati te shkoj e te luftoj perkrah talebaneve kunder ketyre te huajve”, thotë një afgan.  

Oficeri amerikan raportohet te kete dale nga baza e tij te dielen, e i eshte drejtuar dy fshatrave te ndodhur vetem 500 metra larg, Alkozai dhe Najeeban.

Aty ka mesyre tre shtepi, e ka hapur zjarr mbi njerezit qe gjeti brenda. Mbi njeren nga banesat u gjeten 11 te vdekur. Disa prej trupave u ishte vene zjarri.

Paskesaj, ushtari eshte kthyer ne baze e eshte vetedorezuar. motivet e gjestit te tij ekstrem jane ende te paqarta. Nuk dihet me siguri nese ka qene i pire, apo ka pesuar ndonje tronditje nervore. Ushtria amerikane nuk e ka bere te ditur identitetin e tij, por burime jozyrtare i thane agjensise se lajmeve associted press se behet fjale per nje 38-vjeçar, te martuar me dy femije, i cili kish qene tre here me sherbim ne Irak, e ky ishte i pari ne afganistan.

Ngjarja i ka demtuar shume marredheniet edhe keshtu te brishta amerikano-afgane. Talebanet po e perdorin si arme per propaganden e tyre, ndersa te zemeruar, lideret  fisnore kerkojne drejtesi duke e quajtur apologjine amerikane, krejtesisht te pavlere.

Top Channel