Siri, ndihma në lagjen Baba Amer të Homsit

02/03/2012 00:00

Pas rrethimit njëmujor, një autokolonë e Kryqit të Kuq hyri më në fund
në lagjen Baba Amer të qytetit sirian të Homsit për të shpërndarë
ushqime, ujë e ilaçe.

Bashke me Gjysmë Hënën e Kuqe siriane, u arrit te organizohej nisja e autokolones prej 7 kamionesh te mbushur me ndihma e te planifikohej gjithashtu evakuimi i te plagosurve.

Baba Amer eshte zona me e goditur e Homsit, shenjester e vales se bombardimeve qe nuk ka reshtur prej javesh, e braktisur se fundi edhe nga rebelet e ushtrise se lire siriane, te cilet deklaruan se po benin nje terheqje taktike.

Nga 100.000 banoret e perhershem te saj, pak kane mbetur dhe kryengritesit pretendojne se u larguan per te shpetuar jetet e njerezve atje nga nje sulm tokesor.

Raporte per nje vale te frikshme ekzekutimesh ne qytetin-fortese te rezistences kunder regjimit kane rene ne dore te komisioneres se larte te OKB-se per te drejtat e njeriut.

Organizata e Kombeve u shpreh gjithashtu e zhgenjyer nga fakti qe te derguares se saj per çeshtjet humanitare, Valerie Amos nuk iu lejua hyrja ne Siri dhe kerkoi t’i jepet menjehere mundesia per te vizituar zonat e prekura nga luftimet.

Kete thirrje e mbeshteten dhe Rusia e Kina, qe kane bllokuar me vetot e tyre dy rezoluta te Keshillit te Sigurimit kunder dhunes ne Siri.

Kryeministri britanik David Cameron doli hapur me kerkesen qe “qeveria kriminele e Sirise” siç e quajti ai, te konsiderohet pergjegjese per gjendjen ne vend, dhe shtoi: “nje dite, ky regjim i tmerrshem do te jape llogari per veprimet e veta”.

Vladimir Putin kritikoi nga ana tjeter perendimin per mbeshtetjen e dhene opozites siriane, por insistoi te tregonte se Moska nuk ka asnje lidhje te veçante me Damaskun dhe se shqetesohet thjesht per pajtimin e paleve ne konflikt.

Top Channel