Afganistan, digjet Kurani

21/02/2012 09:30

Komandanti amerikan i trupave të NATO-s në Afganistan ka kërkuar falje pas lajmeve se trupat aleate kanë përdhosur disa kopje të librit të shenjtë të Kuranit.

Në një deklaratë, gjeneralin John R Allen urdhëroi një hetim të plotë të ngjarjes. “Kur mësuam për këto veprime, ne menjëherë ndërhymë dhe i ndaluam ata”, tha Allen.

Lajmet se një kopie e Kuranit u dogj nga trupat aleate çoi në protesta të gjera jashtë bazës ajrore amerikane në Bagram, në rrethinat e Kabulit.

Policia lokale deklaroi për BBC se rreth 3 mijë persona po merrnin pjesë në demonstratë dhe se një grup pleqsh hynë në bazë për të biseduar me krerët e misionit të NATO-s.

Agjencia Islamike e Shtypit me bazë në Pakistan ka raportuar se protestuesit kanë shkaktuar një zjarr të madh përpara pistës ajrore.

Në deklaratën e tij, gjenerali Allen tha se gjatë proçesit hetimor do të ekzaminohen nëse trupat në bazën ajrore të Bagramit përdhosën disa objekte fetare islamike, përfshirë edhe librin e Kuranit.

“Materialet e mbledhura do të dorëzohen tek autoritetet fetare. Ne po hetojmë incidentin dhe po marrim hapat e duhur që kjo të mos ndodhë kurrë më. Ju premtoj. Kjo ngjarje, gjithësesi, nuk ishte e qëllimshme”, deklaroi Allen.

Një ngjarje tjetër e ndodhur së fundmi që acaroi autoritetet dhe popullin afgan ishte ajo e marinsave amerikanë që urinonin mbi trupat e talebanëve të vrarë.

Top Channel