KFOR, aksion për largimin e barrikadave

04/11/2011 00:00

KFOR-i ka filluar të premten në mëngjes largimin e barrikadave te pika kufitare në Bërnjak.

Burime të Kosovapress-it nga veriu tregojnë se rreth orës 8.00 të mëngjesit është dëgjuar sirena që sinjalizon grumbullimin e serbëve, të cilët kanë filluar të mblidhen te kjo pikë kufitare për të penguar ushtarët e KFOR-it në heqjen e barrikadave.

Nderkohe mediat thone se situata ne terren eshte e tensionuar. Agjencia serbe e lajmeve Tanjug bën të ditur se serbët jo vetëm i kanë mbrojtur me trup barrikadat, por ata janë përplasur fizikisht me forcat e KFOR-it e madje kanë derdhur serish inerte në praninë e KFOR-it.

Që prej mesit të shtatorit barrikadat e bëjnë të pamundur qarkullimin e automjeteve nga pjesa veriore e qytetit të Mitrovicës në atë jugore dhe anasjelltas.

Banorët që kalojnë përskaj saj janë lodhur nga kjo pamje e përditshme.Adem Mripa është banor i një lagjeje në veri të qytetit.

Ai thotë se çdo ditë ai dhe familja e tij kalojnë në urën kryesore mbi Ibër, përsipër barrikadës, ndërsa kërkon nga vendorët e ndërkombëtarët që ta zgjidhin sa më shpejt këtë problem.

“Nuk dua sa ta mendoj nëse do të kthehen apo jo anëtarët e familjes, apo nëse do të mund të kaloj unë. Ne po jetojmë me një stres të madh se kur do të marrë fund kjo”, shprehet Mripa.

Sipas tij, jeta në pjesën veriore të qytetit, të banuar me shumicë serbe, është e pasigurtë. Edhe qytetarët e tjerë kërkojnë zgjidhjen sa më parë të kësaj çështjeje, në mënyrë që t’i kthehen jetës normale.

“Ne nuk jetojmë më në atë pjesë sepse ma kanë djegur shtëpinë. Por presim që ata persona që jetojnë atje, tek Lagjia e Boshnjakëve, tek Kroi i Vitakut, që ballafaqohen me këto barrikada, të ballafaqohen me mënyra të tjera”, thotë Muhamet Kosumi.

KFOR-i duket se është më shumë për zgjidhjen e kësaj çështjeje përmes dialogut, edhe pse kërcenon për forma të tjera.

Shumë takime janë zhvilluar me kryetarët e komunave paralele. Së fundi, në veri shkoi këtë të mërkurë edhe raportuesi për Kosovën në Këshillin e Evropës, Bjorn Fon Sidove.

Top Channel