Trafiku i organeve, BE: Hetimi nga EULEX

03/02/2011 09:35

Bashkimi Evropian nuk ka ndërmend që për shkak të deklaratave të presidentit serb Boris Tadic, apo raportuesit të KiE Dick Marty, të heqë dorë nga misioni i vet në Kosovë.

Burime nga Brukseli kanë deklaruar për të përditshmen kosovare “Koha Ditore”, se Këshilli i Evropës është i bindur se EULEX është mekanizmi i duhur për të hetuar akuzat për përfshirjen e lidershipit të UCK-së në trafik organesh.

“EULEX ka kapacitetet dhe mundësitë që të hetojë këto akuza. Hetimi tashmë ka filluar dhe ne e kemi ftuar zotin Marty që të bashkëpunojë me misionin”, kanë deklaruar burimet.

Ato kanë shtuar më tej se megjithatë, KiE dhe shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton janë të gatshëm të dërgojnë më shumë hetues në Kosovë nëse do të jetë e nevojshme.

Top Channel