“Ruset pushtuan Tbilisin”

14/03/2010 21:15

“Ruset pushtuan Tbilisin”. Ky ishte lajmi i rreme i transmetuar nga nje televizion gjeorgjian qe shkaktoi panik dhe kaos ne Tbilisi.

“Ruset pushtuan Tbilisin dhe presidenti Sakashvili u vra”, keshtu niste lajmi kryesor ne nje televizion gjeorgjan.

Per nje moment u duk se historia po perseriste vetveten, njesoj si 18 muaj me pare kur tanket ruse hyne brenda territorit te Gjeorgjise.

Por lajmi nuk ishte i vertete. Ne kroniken e tij, televizioni pro qeveritar shfaqi pamje te arkives per te treguar se si opozita mund ta marre pushtetin pas vrasjes se presidentit Sakashvili.

Menjehere pas transmetimit te lajmit shume njerez u dynden ne rruge, nderkohe qe dhjetra gazetare protestuan jashte nderteses se televizionit.

Vete pronari i televizioni shprehu keqardhjen per ankthin qe iu kishte shkaktuar gjeorgjaneve lajmi, ndersa per disa politikane ishte nje shaka e veshtire.

Top Channel