“Fritzl”-i anglez dhunon te bijat per 35 vjet

11/03/2010 16:15

Pak kohe pas skandalit “Fritzl” ne Austri edhe Anglia po kalon nje situate te ngjashme per shkak te je historie qe eshte zbardhur ditet e fundit.

Dy motra jane perdhunuar per 35 vjet rresht nga i ati i tyre, duke ngelur shtatzane per 18 here dhe duke lindur 7 femije. Autoritetet britanike kane kerkuar falje ndaj grave per mosmbrojtjen e tyre, pasi sherbimet civile ishin ne dijeni te ngjarjes por per 35 vjet rresht nuk eshte marre asnje mase.

56 vjecari u denua me burgim te perjetshem ne vitin 2008, por historia eshte zbuluar vetem tani. Familja jeton ne Sheffield ku edhe pse ekspertet kishin dyshime per abuzime ne familje, nuk kishin bere asnje hap para.

67 here e ndryshoi shtepine kryefamiljari per te humbur gjurmet dhe per t’u shpetuar dyshimeve. “Na vjen veretete keq. Duhej t’ju kishim mbrojtur”, u shpreh kreu i komisionit te mbrojtjes ne Lincolnshire, Chris Cook.  

Top Channel