Hage, Karaxhic dorezon kornizat e mbrojtjes

02/03/2010 10:50

Ka rinisur sot ne Hage procesi ndaj ish-liderit te serbeve te Bosnjes, Radovan Karaxhic, i cili ka dorezuar kornizat e mbrojtjes se tij.

Karaxhic perballet ne kete proces me 11 akuza, mes te cilave ajo per genocid, krime lufte dhe krime kunder njerezimit gjate luftes ne Bosnje.

Gjykimi rifilloi diten e djeshme, ku Karaxhic ne fjalen e tij deklaroi se kauza serbe ishte “e shenjte dhe e drejte”.

Nderkohe, diten e neserme trupi gjykues do te degjoje deshmitarin e pare te pales se akuzes.

Top Channel